7. června 2024
NOC KOSTELŮ
ARCHIV

Program Noci kostelů v roce 2024

Vystoupení čtyřčlenného pěveckého tělesa CAMILANGELUS

Camilangelus Duchovní hudba od středověku po romantismus v podání 4 ženských hlasů a capella. Vede Kamila Komorousová. Je škoda nezpívat krásnou duchovní hudbu.“   Daly jsme se dohromady jakožto zkušené sboristky kvůli nabídce provést Janáčkův Zápisník zmizelého 11.6.2023 v Písku. A přitom jsme zjistily, že nás to spolu baví a že by byla škoda nezpívat dál, když je tolik krásné duchovní hudby. Od té doby postupně budujeme repertoár. Čas od času zazpíváme pár skladeb na mši u Redemptoristů; na setkání sborů v Klatovech 14.10.2023 jsme vystoupily pod pracovním názvem „Ave“. Aktuálně hledáme náhradu za soprán, který se odstěhoval z Plzně.

Externí WWW odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=94aX6neTtUg

Informace o kostele

WWW: https://frantiskani-plzen.farnost.cz/

GPS: 49°45'30.461"N, 13°22'46.037"E

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Marek Jan Vilímek OFM

Návaznost na dopravu:

Výstup na zastávce Rondel (autobusy č. 27, 33, 40, 41), odtud cca 10 minut pěšky přes Roudnou. Nebo ze Sadů Pětatřicátníků autobus č. 20, zastávka Zadní Roudná. Odtud pět minut chůze skrz Pramenní ulici.  Parkování automobilem zdarma před areálem hřbitova.

 

Kostel Všech svatých na Roudné je označován za "Matku chrámu svatého Bartoloměje". Byl postaven v románském slohu jako farní kostel. Z roku 1322 pochízí první písemná zmínka o kostele, r. 1380 přestavěn ve vrcholně gotickém slohu. Za husitských válek byl kostel vážně poškozen a 1460 znovu posvěcen. Roku 1590 byla zaklenuta loď kostela a provedeny renesanční malby. Roku 1945 byl kostel zasažen leteckou pumou, která zničila hlavní oltář. Roku 1974 byla zahájeny opravy kostela skupinou dobrovolných aktivistů a roku 1995 byl kostel slavnostně otevřen pro veřejnost. V současné době probíhá rovněž archeologický průzkum a obnova hřbitova.

Umělecká díla: Renesanční malby z konce 16. stol., skupina Ukřižování ve vítězném oblouku, náhrobníky děvčete Beatrix de Buchet, náhrobek Jana Lemona. Na hlavním oltáři kopie tzv. františkánské madony, nejstarší madony v Plzni. Vzácná obkročná klenba v dnešní sakristii. Přilehlý hřbitov je označován za druhý plzeňský Slavín, odpočívá na něm řada významných osobností naší historie.

Dobrovolné vstupné bude určeno na stále probíhající opravy a úpravy kostela.

Noc kostelů na Facebooku Kanál Noci kostelů na Youtube