Archiv 2019 – 18. 5. 2019 | Brno
Poutní soutěžní trasa pro všechny generace Cyrilometodějská stezka připravená k výročí 1150 let od úmrtí sv. Cyrila (14.2.869), autora nejstaršího slovanského písma, přiblíží účastníkům významnou část naší historie a nabídne i možnost vyzkoušet si psaní nejstarším slovanským písmem. Propojí Bílovice nad Svitavou s kostelem sv. Cyrila a Metoděje, adamovský kostel s pozoruhodným Světelským oltářem a mariánský křtinský chrám, kde podle tradice křtili přímo sv. Cyril a Metoděj a jejich žáci.
Časy, kdy je možno navštívit jednotlivá stanoviště:
18:30-20:00 Bílovice, kostel sv. Cyrila a Metoděje
17:30-20:00 Adamov, kostel sv. Barbory
18:45-20:00 Křtiny, poutní kostel P. Marie
Je třeba navštívit všechna místa, na každém z nich zodpovědět otázku a získat razítko. (Na pořadí míst nezáleží). Soutěžní pas s informacemi i malou odměnu pro úspěšné soutěžící lze získat na kterémkoli stanovišti.
Více informací:
V bílovickém chrámu je cyrilometodějský odkaz ztvárněn mj. na nových vstupních dveřích kostela. Třicet šest písmen originální slovanské abecedy HLAHOLICE je vyobrazeno podle verze nejstarší dochované literární památky českého národa, tzv. Kyjevských listů. Autorem písma je sv. Cyril a pomocí tohoto písma se svým bratrem Metodějem poprvé ve slovanském jazyce sepsali všechna čtyři evangelia a posléze i celou Bibli. Díky jejich písmu se naši dávní předkové naučili číst a psát a zařadili se tak mezi vyspělé kulturní národy Evropy.
Adamovský kostel sv. Barbory je známý především tzv. Světelským oltářem, národní kulturní památkou. Původně byl součástí hlavního oltáře vytvořeného pro cisterciácký klášter ve Zwettlu (Světlá) v Dolním Rakousku. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších památek pozdně gotického řezbářství. Uprostřed vyřezávaného oltáře z roku 1526 je socha Panny Marie obklopená padesátkou dalších postav. Na počátku mariánské úcty stáli u slovanských národů sv. Cyril a Metoděj, kteří podle tradice předali knížeti Bořivojovi a jeho manželce sv. Ludmile nejstarší vyobrazení Bohorodičky Panny Marie, dodnes uctívané ve Staré Boleslavi jako zázračný obraz – palladium (ochrana) země české.
Křtiny, jedno z nejstarších a nejpamátnějších poutních míst na Moravě, ukrývají perlu mezi našimi barokními stavbami: Santiniho chrám Panny Marie. Jeho dávný duchovní význam lze tušit již ze samotného jména obce, které lidová tradice dává do přímé souvislosti se slovesem "křtít". Podle legend byli v blízkém "Údolí křtu" (Vallis baptismi - Křtinské údolí) křtěni pohané po příchodu křesťanství na Moravu. Podle starého vyprávění ve zdejším údolí křtili přímo sv. Cyril a Metoděj a jejich žáci.
11. 6. 2024 | ČR
Diecézní koordinátoři se setkali při vyhodnocení Noci kostelů 2024, která se opět konala v celé České republice.
8. 6. 2024 | Praha
V pražské arcidiecézi jsme v šestnáctém ročníku Noci kostelů zaznamenali přes 140 tisíc návštěvnických vstupů.
7. 6. 2024 | Praha
Milí návštěvníci, dnes večer 7. června 2024 jsme pro vás připravili obrovskou nabídku po celé ČR!
6. 6. 2024 | Brno
120 let letos uplynulo od úmrtí Antonína Dvořáka. Nejslavnější téma 2. věty Dvořákovy „Novosvětské“ je pojící linkou letošní Noci kostelů – zveme Vás ke společnému hraní a zpěvu dnes v 19:00 - 19:05 na Youtube kanálu Noci kostelů.
3. 6. 2024 | Praha
Věznice v Příbrami připravila sice uzavřený, ale přesto zajmavý program v rámci Noci kostelů.
28. 5. 2024 | ČR
Aplikace Noc kostelů je k dispozici pro uživatele systému Android a Apple iOS.
15. 5. 2024 | ČR
Krátký videospot na YouTube je pozvánkou na 16. ročník Noci kostelů, která se bude konat v pátek 7. června 2024.
2. 5. 2024 | ČR
Právě ve Vídni vznikla před lety myšlenka Noci kostelů - Lange Nacht der Kirchen, která se během několika let rozšířila do celého Rakouska, České republiky a do dalších zemí.
Pozdrav u příležitosti Noci kostelů zasílá našim návštěvníkům vídeňský arcibiskup Christoph Kardinal Schönborn, kterému je myšlenka Noci kostelů od začátku velmi blízká.
24. 4. 2024 | ČR
Tématem letošní Noci kostelů je srdce. Snad krásný, v naší společnosti však dost otřepaný symbol, který spojujeme často s city a pocity.
11. 4. 2024 | Brno
Nejslavnější téma 2. věty "Novosvětské" je pojící linkou letošní Noci kostelů - zveme Vás ke společnému hraní a zpěvu.
3. 4. 2024 | ČR
V roce 2024 přichází nový koncept vizuálního stylu Noci kostelů, který vychází z rakouského originálu.
24. 1. 2024 | ČR
Přihlašování pro letošní 16. ročník Noci kostelů bylo spuštěno! Zveme všechny kostely, kaple, modlitebny a sbory, jejichž církev je členem nebo přidruženým členem Ekumenické rady církví, aby se zapojily do projektu Noc kostelů.