Aktuality

Jedinečná Noc kostelů na kole

O co jde?

V pátek 25. května se koná každoročně jedinečná i mezinárodní Noc kostelů.  V Hradci Králové jsme letos na oslavu jejího 10. výročí v ČR vytvořili inovaci, Noc kostelů na kole.

Inspirovali jsme se encyklikou papeže Františka - Laudato si. Jízdou na kole šetříme životní prostředí a zároveň si užijeme krásné okolí Hradce, uděláme něco pro své zdraví a seznámíme se spoustou zajímavých míst, lidí a myšlenek,“ říká organizátorka této akce Markéta Bělohlávková.

Naplánované jsou 2 trasy. Krátká trasa vede Hradcem Králové. Její délka je 15 km a každý si tuto trasu může projet individuálně. Je vhodná mimo jiné i pro rodiny s dětmi, protože ji lze kdykoliv přerušit. Pro ty, kteří ji projedou celou, bude čekat v kostele Panny Marie na Velkém náměstí dáreček.

Delší trasa vede okolím Hradce Králové. Na trase 29 km je naplánována návštěva šesti kostelů. Vyrazíme se společně v 17:00 od katedrály sv. Ducha.

V každém kostele je naplánován krátký program. V cíli cesty čeká cyklisty malé překvapení v podobě pohoštění a drobného překvapení.

Myšlenkou Noci kostelů je zprostředkovat široké veřejnost setkání s křesťanstvím, jeho kulturním dědictvím i myšlenkami prostřednictvím zážitků. A my si myslíme, že seznámit se s křesťanstvím se dá i skrze sport,“ říká koordinátorka Noci kostelů pro Královéhradeckou diecézi, Petra Kolčavová.

Pojeďte si s námi prohlédnout přehlížené perly Hradce a jeho okolí a jak jinak, než typicky po hradeckém způsobu, na kole!

Podrobnější informace

Delší trasa měří 29 km a vede okolím Hradce Králové. Projíždět se bude 6 kostely:

Hradec Králové - katedrála Sv. Ducha

Všestary - kostel Nejsvětější trojice

Plotiště - sv. Petra - kaple sv. Isidora
Stěžery - Pražské Předměstí - kostel sv. Marka

Probluz - kostel Všech svatých

Hradec  Králové - kostel Nanebevzetí Panny Marie

Vyjíždět se bude v 17 hod. od katedrály Svatého Ducha v Hradci Králové. Prosíme noční cyklisty, aby přišli na místo setkání o 10 minut dřív. Předpokládaný příjezd zpět do Hradce Králové je odhadován na 22 hod.

Povinnou výbavou je kolo a klasická cyklistická výbava: helma, reflexní prvky, světla, lepení na kolo, pití. Pro děti do 18 let je tato výbava nezbytná.

V každém kostele bude nachystaný program pro účastníky. Těšit se můžete na výstup na věž, historický výklad i tiché usebrání… Duchovní podpora na cestu bude také zajištěna.

Cestou mohou cyklopoutníci sbírat razítka do Poutního pasu. Na konci je čeká sladká odměna :)

Pojede s námi P. Jan Paseka a sr. Gabriela Gorčáková.

V týmu bude přítomen zdravotník.
Na cestě bude možné se odpojit a vrátit se kratší trasou.

Poutníci se akce účastní na svou zodpovědnost. Svojí účastí dávají souhlas ke zveřejnění případných ilustračních fotografií z akce.

Kratší trasa povede Hradcem Králové a měří 15 km. Zájemcům jsme vytvořili zajímavou trasu, na které mohou navštívit katedrálu Svatého Ducha, evangelický kostel Farní sbor Českobratrské církve evangelické, kostel sv. Antonína, kostel sv. Jana Křtitele na Zámečku, Sbor kněze Ambrože, kostel Božského srdce Páně a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Všechny tyto kostely budou cykloturisty očekávat a budou mít připravená razítka a možná i menší památku na putování. Více o programu v těchto kostelech zjistíte na stránkách www.nockostelu.cz

Více informací: market.belohlavkova@gmail.com, kolcavova@bihk.cz

Pořádá Biskupství královéhradecké