Aktuality

Aktualita se týká Noci kostelů v roce 2017

Noc kostelů v brněnské diecézi

Přípravy letošního ročníku Noci kostelů v brněnské diecézi vrcholí. Návštěvníci se mohou opět těšit na pestrou programovou nabídku pro všechny generace. Jistě bude z čeho vybírat. 
Podobně jako v předchozích ročnících jsou připraveny prohlídkové okruhy, hudební programy rozličných žánrů, tematické besedy, tvořivé programy, komentované prohlídky chrámových prostor i běžně nepřístupných míst včetně netradičních projekcí.

Jako v předchozích letech i letos v městě Brně zahájí večer Noci kostelů slavnostní vyzvánění zvonů a ekumenické setkání, tentokrát v modlitebně Bratrské jednoty baptistů na ul. Smetanova.

Návštěvníci Brna se  mohou těšit i na zajímavou novinku – jízdu šaliny Noci kostelů v centru Brna, kterou slavnostně zahájí brněnský biskup. V šalině bude návštěvníky čekat doprovodný program: rozhovory s biskupem, senátorem, spisovatelkou nebo stálým jáhnem a známým brněnským kadeřníkem v jedné osobě; pozvánky na právě probíhající programy v nedalekých kostelech i hudební a taneční ukázky na zastávce před kostelem sv. Tomáše. V této části Moravského náměstí budou probíhat i tradiční dětské programy: workshopy či pátrací soutěž s názvem Tajemství brněnských kostelů.

Již tradiční a návštěvníky vždy velmi vítaná je nabídka výstupů na věže. Opět bude možné ve večerních a nočních hodinách vystoupat na věž katedrály sv. Petra a Pavla nebo kostela sv. Jakuba v centru Brna, dále bude mimořádně zpřístupněna např. věž kostela sv. Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích nebo kostela Neposkvrněného početí Panny Marie na ul. Křenová.

Na bohatý a mimořádný program se mohou těšit návštěvníci kostela Narození Panny Marie na Vranově u Brna, kde budou připraveny přednášky, hudební vstupy, prohlídky kůru, a také komentovaná prohlídka lichtenštejnské hrobky, která je takto zpřístupněna pouze jedenkrát ročně, a to právě při příležitosti Noci kostelů. Poprvé se bude letos konat Noc kostelů také v poutním kostele Navštívení Panny Marie v Lechovicích na Znojemsku. Návštěvníky zde bude čekat nejen pestrý hudební program, ale také přednáška římskokatolického kněze, teologa, přírodovědce, pedagoga a spisovatele Marka Orka Váchy.

"Věříme, že i letošní, již devátý večer Noci kostelů, bude nejen kulturním zážitkem, ale i příležitostí k setkání s křesťanstvím v přátelském duchu respektu, dialogu a vzájemného porozumění a děkujeme energetické společnosti SPP za podporu projektu", uvedl R.D. Mgr. Roman Kubín, biskupský vikář pro pastoraci brněnské diecéze.