Aktuality

Aktualita se týká Noci kostelů v roce 2017

Noc kostelů ve Zlíně nabídne tajuplné zážitky i setkání s bývalým drogovým dealerem

V pátek 9. června večer se otevřou dveře stovek kostelů po celé zemi, aby pozvaly dovnitř všechny lidi, kteří chtějí zažít tajemnou atmosféru a sílu tohoto posvátného místa v noci. Zlínský kostel sv. Filipa a Jakuba zve návštěvníky na zajímavý program. Chrámem během večera zazní hudba mnoha žánrů, průvodci doprovodí zájemce na věž a půdu kostela, bude možnost zapálit si svíčku na svůj vlastní úmysl, nebo využít rozhovoru s knězem. U kostela bude pro návštěvníky připravena káva a drobné občerstvení. O svůj životní příběh se podělí bývalý narkoman a drogový dealer Peter Lipták, kterému se podařilo dostat z pout závislosti. Kostel bude otevřen až do půlnoci.

Venkovní program začne před kostelem sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně ve 20 hodin. Pro návštěvníky budou připraveny lavice k sezení, káva a drobné občerstvení. Hudebně program doplní zpěvačka Dominika Gurbalová.

Dále se mohou účastníci těšit na atraktivní program v kostele, který bude probíhat až do půlnoci. Hudba varhan se bude střídat s dalšími nástroji, kostel zůstane celý večer potemnělý, magickou atmosféru umocní rozžaté svíce. Bude příležitost si poslechnout hudbu, i posedět v tichu. Po celý večer můžete navštívit věž a zvony kostela s průvodcem. „Věříme, že i Ti, kteří jindy do kostela nepřijdou, osloví jeho zajímavá atmosféra v noci. Srdečně zveme, je to velký duchovní zážitek,“ zve jeden ze zlínských pořadatelů Pavel Šintál.

Peter Lipták, který je hlavním hostem venkovního programu, se jako mladý dostal do party lidí, kteří prodávali drogy. Jako každý teenager hledal smysl svého života a myslel si, že drogy mu v tom pomohou. „Zkoušel jsem heroin, pervitin, LSD. Kouřil jsem i pěstoval marihuanu,“ popisuje svůj tehdejší život Lipták. Za pěstování marihuany si odseděl 15 měsíců ve vězení. „V té době jsem si uvědomil svou závislost na drogách, ale nedokázal jsem se jí ubránit,“ pokračuje. Pokusil se o sebevraždu, ale jak sám říká, ani smrt ho nechtěla. V této bezvýchodné situaci potkal na východním Slovensku mladé lidi, kteří byli jiní. Nepili a nekouřili, setkávali se ve společenstvích. Přidal se k nim. Od té doby nastal v jeho životě velký obrat. Našel nový smysl života, vystudoval katolickou teologii a dnes slouží jako evangelista. Je manželem a také otcem malé dcerky. Chodí do práce a kromě toho jezdí po celém Slovensku a Česku a předává svůj oslovující příběh všem lidem, kteří ho chtějí slyšet.

Noc kostelů ve Zlíně se koná pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka a pod záštitou primátora města Zlína MUDr. Miroslava Adámka. Projekt je podpořen z Kulturního fondu města Zlína. Jsou zapojeny chrámy ve Zlíně i jeho okolí. Vyjede také bezplatný autobus, který nabízí lidem možnost navštívit program hned v několika kostelích.


Michaela Straková