Aktuality

Aktualita se týká Noci kostelů v roce 2016

Noc kostelů dětem

Ještě nikdy nebyl během Noci kostelů program pro děti tak bohatý. V pátek večer 10. června 2016 se děti mohou těšit na obrovské množství divadelních představení, na nejrůznější soutěže, dílny, čtení, filmy a další zábavu určenou zejména jim.

 

I v křesťanských rodinách se tu a tam vyskytnou děti, které se v jistých etapách svého růstu v kostele normálně nudí. Dokonce tvrdí, jak říká i pražský pomocný biskup Karel Herbst, že je „náboženství nebaví“. Jaké to potom musí být u dětí z jiných rodin? Během letošní Noci kostelů lze ovšem v této věci očekávat zcela zásadní posun. Snad v každém kostele bude pro děti připraven zábavný, ale zároveň poučný program. Vždy totiž bude nějak spojen s křesťanstvím, biblickými texty, či zásadní otázkou „Proč?“.

 

Například v kostele Českobratrské církve evangelické v Kladně (a možná nejen tam) na kazatelnu vystoupí „pomatený farář“ (se svým programem pro děti), v Uhlířských Janovicích budou děti v kostele sv. Jiljí putovat za pokladem Karla IV., v pražském kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí si děti zahrají poznávací hru a pomodlí se v polystyrénovém kostele. Ve vršovickém kostele Církve českobratrské evangelické (polystyrénem pouze obloženém) si vyjde pusa na špacír. Ve stejnojmenném divadelním představení se děti dozvědí „co oko nevidělo a ucho neslyšelo“.

 

Jedním z vrcholů dětských programů bude představení světoznámého Divadla 35. května, které zinscenuje hru Daniila Ivanoviče Charmse „Cirkus Abrafrk“. Neuvěřitelné příhody zajíců, kohoutů, psů, koček a jednoho cvičeného žraloka, všemožné rošťačiny, šibalství a zázraky představí významní umělci několika generací. Všechny je spojuje charmsovský příklon k absurdnímu a snovému vidění světa.

 

Programy určené během Noci kostelů pro děti lze vyhledat na www.nockostelu.cz.