Aktuality

Aktualita se týká Noci kostelů v roce 2015

Tajemství brněnských kostelů v roce 2015

Moravské náměstí bylo opět startem i cílem soutěže týmů mladých detektivů pátrajících po zajímavostech brněnských kostelů v centru města.

Jen minuty letos rozhodovaly o pořadí i cenách. V hlavní kategorii dětských párů byli nejrychlejší Jitka a Honza Zástěrovi, kteří sami zvládli čtyři kostely oběhnout a jejich tajemství odhalit za 39 minut. Další pořadí: 2. Adam a Valerie Vlasákovi - 40 min., 3. Adéla Musilová, Bára Daňková - 41 min., 4. Marek Ryšavý, Petr Kobylka - 42, 5 min., Markéta Cenková, Dorota Nováková - 57 min. a 6. Dominik a Karel Skoumalovi za 59 minut. Odstartovalo celkem 16 dvojic a nejúspěšnější pátrači byli odměněni batohy, svítilnami a knihami z historie Brna.                                        

V kategorii mladších dětí s doprovodem rodičů byli nejrychlejší Matyáš Spěvák a jeho maminka za těžko uvěřitelných 35 minut.  Druzí skončili Václav a Lucie Jasenští s tatínkem, kteří vše zvládli za 36 min., třetí byly Martina a Petra Klimešovy v čase 39 minut.  Další pořadí: 4. Nela a Anna Navrátilovy s tatínkem -  43 minut a 5. Matouš, František a Pavel Novákovi s otcem za 59 minut.  Na startu se do soutěže přihlásilo 17 týmů.

Zhruba polovina pátračů vzala soutěž velmi vážně a skutečně závodila. Další soutěžící neodolali a vyzkoušeli nabízené programy v kostelech, kterými procházeli, a přicházeli tak do cíle i po dvou, třech hodinách. Všichni, kteří navštívili určené kostely a přinesli razítka na své mapě jako důkaz, získali velkou čokoládu. Jsou jistě i rádi, že o každém navštíveném kostele teď mohou rodičům či kamarádům vyprávět něco nového, zajímavého.                                    

Příští rok navštívíme další pozoruhodné brněnské  kostely a odhalíme nová "tajemství". Po velmi náročných opravách se můžeme těšit na otevření sv. Jakuba, jednoho z nejúchvatnějších chrámů v našem městě. 

Za rok nashledanou!

 

                                                                                  Jan Gorčák, organizátor komunity Emmanuel