Aktuality

Aktualita se týká Noci kostelů v roce 2014

Zveme vás na Noc kostelů v litoměřické diecézi!

Již zítra, v pátek 23. května 2014, se uskuteční pátý ročník Noci kostelů. Srdečně vás tímto zveme k návštěvě 194 objektů, které budou veřejnosti zpřístupněny v rámci litoměřické diecéze.

Pořadatelé si pro vás opět připravili zajímavé a rozmanité programy. Toužíte-li vidět a okusit dosud neznámé, poodhalit křesťanskou kulturu a umění, navštivte třeba kostel, který denně míjíte a nahlédněte do posvátné atmosféry těchto prostor. Všude vás rádi přivítají a kromě nabídnutých programů si s přítomnými pořadateli a kněžími můžete popovídat, zeptat se na vše, co vás zajímá nebo si jen v tichu kostela odpočinout od všedních hektických dnů.

Průvodcem po zapojených objektech vám opět bude, kromě webových stránek Noci kostelů (www.nockostelu.cz), také brožura sloužící zároveň jako poutnický pas. Do těchto brožur si můžete nechat otisknout pamětní razítka a za určitý počet razítek vám bude vystaven certifikát poutníka. Razítka můžete sbírat i v průběhu celého roku, kdy je zpravidla možné získat je po bohoslužbách. Brožura/poutnický pas obsahuje objekty z celé litoměřické diecéze a dává tak prostor pro získání pamětních razítek na více místech. Toto je zohledněno i u vystavovaných certifikátů poutníka tím, že se můžete stát poutníkem:

I. stupně za 20 razítek nasbíraných v rámci celé litoměřické diecéze
II. stupně za 13 razítek nasbíraných v rámci jednoho z krajů (Ústecký, Liberecký, část Středočeského - Mladoboleslavsko, Mělnicko)
III. stupně za 7 razítek nasbíraných v rámci jednoho města či okresu (Může být upraveno dle možností dané oblasti. Více informací u pořadatelů.)

Děti se i letos mohou těšit na pexeso, které opět obsahuje stavby zapojené do Noci kostelů a nacházející se na území litoměřické diecéze. Navazuje tak na pexeso loňské a díky navazujícímu číslování si můžete hru rozšiřovat.  Jak brožury (poutnické pasy), tak pexeso obdrží návštěvníci zdarma.

Finanční příspěvek na tvorbu propagačních materiálů poskytlo Ministerstvo kultury ČR, Ústecký kraj, Liberecký kraj a Středočeský kraj. Noc kostelů se uskutečňuje pod záštitou Mons. Jana Baxanta, biskupa litoměřického. Záštitu nad akcí rovněž převzali hejtmani Ústeckého, Libereckého a Středočeského kraje, primátorka statutárního města Liberec a starostové měst Smržovka a Semily.

V rámci Noci kostelů budou i letos vyhlášeny dvě soutěže - výtvarná a fotografická. Výtvarná soutěž na téma „Nechme zvony znít" aneb zvony a zvonky očima dětí, je určena dětem do 15 let. Soutěží se ve třech věkových kategoriích: I. kategorie - děti do 6 let; II. kategorie - děti od 7 do 11 let; III. kategorie - děti od 12 do 15 let. Fotografická soutěž je určena pro návštěvníky Noci kostelů nad 16 let. Je nazvaná „Tvář kostela" aneb exteriér kostela objektivem fotoaparátu. Fotografovat se tedy budou kostely zvenčí a nejlepší snímky těchto staveb budou v příštím roce součástí pexesa Noci kostelů. Vítěze všech kategorií opět odměníme hodnotnými cenami, které věnovaly společnosti DISTAV CZ stavební, s. r. o., Dino Toys s. r. o., Jordan & Timaeus s.r.o. a Zoo Liberec.

Těšíme se na vaši návštěvu a přejeme vám krásný večer naplněný mnoha obohacujícími zážitky.