Aktuality

Aktualita se týká Noci kostelů v roce 2013

Noc kostelů v plzeňské diecézi triumovala nad počasím

Noc kostelů 2013 v Plzni a Plzeňské diecézi je za námi, ale jen co se týká času chronosu. Moje emailová pošta se stále zaplňuje zprávami od organizátorů otevřených míst a z jejich sdělení dýchá nádherná atmosféra uvolněné radosti z dobré práce a nečekaně příjemných počtů návštěvníků Noci kostelů a jejich zájmu. Pro nás všechny je překvapením velká účast poutníků, zaznamenali jsme v Plzni a naší diecézi na 26 000 vstupů i navzdory velké nepřízni počasí. Zdá se, že programy a nabídka našich organizátorů zaujala natolik, aby lidé vyšli do deště a potěšili svá srdce. Vypovídají o tom zprávy třeba z Manětínska, kde vypravili Konvoj od kostela ke kostelu, po místech, která jsou zavřená. Po cestě se přidávala auta s návštěvníky a organizátoři akce vypovídali: "Ke konvoji připojilo možná více než 80 lidí. Poměrně působivý byl přejezd z Lukové do Krašova, kdy Konvoj zaplnil silničku "od výjezdu z lesa k lesu dalšímu..."

Co nás čeká teď? Připravujeme pro organizátory a jejich pomocníky setkání po Noci kostelů. Čeká je nevšední zážitek, komentovaná prohlídka místa, které bylo otevřeno u nás v Plzni jen pro Noc kostelů, také pohoštění a naše vděčná slova díků, ocenění a povídání si o tom, co prožili.

A co potěšilo a zahřálo mě? Když jsme v Plzni v katedrále sv. Bartoloměje uklízeli po akci krátce po půlnoci, objevila jsem našeho otce biskupa Františka, jak uklízí plakáty a letáky visící na lampách a na vratech. Na moje překvapené "děkuju moc" se usmál a řekl: "To je samozřejmé, aspoň se všichni dostanete domů dřív, tolik jste pracovali".

Slova mají velkou moc a tohle mě opravdu zasáhlo. S takovým pochopením a podporou za zády můžeme s odvahou pomyslet na další akce.

Z Plzně Majka Lachmanová, koordinátorka Noci kostelů.