Aktuality

Aktualita se týká Noci kostelů v roce 2013

Noc kostelů oslovila tisíce návštěvníků

Noc kostelů se stala v České republice již tradiční událostí, očekávanou mnoha tisíci zájemců vždy na přelomu května a června. Během Noci kostelů 24. května 2013 se v České republice otevřely brány více než 1300 kostelů a modliteben.

Pořadatelé v brněnské diecézi zaznamenali v průběhu páteční noci na 123 tisíc návštěvnických vstupů ve 169 otevřených kostelech a modlitebnách.

Návštěvníky neodradilo chladné počasí a před pravoslavným chrámem sv. Václava v Brně očekávali konstantinopolského patriarchu Bartoloměje již během pozdního odpoledne, i když samotný program s účastí nejvyšší autority Pravoslavné církve začínal až před šestou hodinou. Patriarcha konstantinopolský Bartoloměj, za přítomnosti brněnského biskupa Mons. Vojtěcha Cikrleho a protojereje Jozefa Fejsaka, pozdravil v pravoslavném chrámu návštěvníky Noci kostelů. Patriarcha jeruzalémský se svým doprovodem se zase zúčastnil zahájení Noci kostelů v katedrále sv. Petra a Pavla, které uvedl biskup Cikrle.

Již v podvečerních hodinách, dříve než Noc kostelů zahájilo společné vyzvánění zvonů v 17.50 hodin napříč celou diecézí, zaznamenali pořadatelé velký zájem o programy, které byly v kostelech připraveny pro rodiny s dětmi a prostřednictvím soutěží a her přibližovaly např. historii kostela či životy světců, letos zvláště sv. Cyrila a Metoděje.

Slavnostní ekumenické zahájení Noci kostelů v Brně se v letošním roce konalo v Husově sboru v Botanické ulici, kde se sešli zástupci všech zapojených křesťanských církví. Pak už čekalo na návštěvníky nepřeberné množství programů.

Možnost vystoupat na věže kostelů, zpřístupněné mimořádně v rámci Noci kostelů, již tradičně využilo mnoho návštěvníků, kterým pořadatelé zpestřili čekání na vstup videoprojekcí, varhanní hudbou nebo ochutnávkou mešního vína.

Pro Noc kostelů byly mimořádně zpřístupněny nejen věže, ale i některé podzemní prostory kostelů, a tak stovky návštěvníků přilákala např. zpřístupněná krypta v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Šlapanicích, krypta v kostele Jména Ježíš v Telči či hrobka liechtensteinského rodu na Vranově u Brna.

Také hudební nabídka Noci kostelů uspokojila mnohé návštěvníky, neboť sahala od gregoriánského chorálu, přes klasickou duchovní hudbu až po gospely či netradiční hudební představení.

Pořadatelé zaznamenali, že návštěvníci v posledních letech nepřicházejí do kostelů nahodile, ale přímo na konkrétní programy, které si předem vybrali z nabídky. Prohlubuje se zájem o duchovní programy a podle počtu návštěvnických vstupů také výrazně roste zájem o mimobrněnské kostely, které nabízejí často velmi kvalitní program v rodinné atmosféře místní farnosti či sboru.