Aktuality

Aktualita se týká Noci kostelů v roce 2011

Na nám. Svobody roste znovu kostel sv. Mikuláše

Zvony z kostelních věží se rozezní až před šestou hodinou, ale na náměstí Svobody v Brně po více 140 letech začíná už nyní během odpoledne za přihlížení kolemjdoucích ožívat zbořený kostel sv. Mikuláše, který stával na náměstí Svobody od počátku 13. století.

Do více než dvoumetrové výšky vyroste část presbytáře kostela vystavěná z dřevěných latí. Během večera se mohou návštěvníci Noci kostelů na vystavených panelech dozvědět informace o historii tohoto zbořeného kostela, který stával na náměstí Svobody až do roku 1870. Doprovodný program bude probíhat také na pódiu.

Tak jako i mnohé jiné kostely, také kostel sv. Mikuláše byl za císaře Josefa odsvěcen a uzavřen. Roku 1787 prodala c.k. správa nemovitostí z věže hodiny a zvony, kostel se stal vojenským skladištěm. Podle nejvyššího rozhodnutí z 23. 6. 1865 byl kostel s platností od 25. 8. 1869 předán městské správě s podmínkou, že tento bude za účelem zkrášlení Velkého náměstí zbourán i s okolo stojícími krámky a bývalou městskou váhou, což se také v době od 1. 1. 1869 do konce dubna 1870 stalo.