Program Noci kostelů 25. května 2018

Možnost individuální prohlídky kostela

»»» Moje Noc

Zlobice, kostel sv. Cyrila a Metoděje
• 18:20 - 20:00 hodin

 

Další informace:

 

Informace o kostele:

WWW: http://farnostrataje.webnode.cz/kontakt/

GPS 49°18'10.483"N, 17°18'47.169"E

Návaznost na dopravu:

Obec Zlobice (zahrnující také místní část Bojanovice) leží v těsné blízkosti nájezdu na dálnici D1 (exit Kojetín). Pokud k nám přijedete autem, můžete parkovat na travnaté ploše vedle Obecního úřadu. Veřejná autobusová linka do Zlobic jezdí po trase Kroměříž - Morkovice - Vyškov.

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: František Lízal

Farní kostel sv. Cyrila a Metoděje byl postaven v letech 1897-1899 podle návrhu architekta Leodegarda Slováka z Kroměříže. Díla se ujal stavitel z Kojetína, pan Josef Ryšavý, a realizoval tak starý sen místních obyvatel, kteří do té doby chodívali na bohoslužby do poměrně vzdáleného kostela v Hradisku.

Jedná se o prostornou jednolodní stavbu z kamene a cihel (délka 32 m, výška 12 m, šířka 12 m). V presbytáři upoutají pozornost návštěvníka nástropní malby od akademického malíře Adolfa Hellera z Nymburku (1933). Zachycují výjevy ze života Pána Ježíše Krista (celkem sedm obrazů). Tři barevná votivní okna v kněžišti představují uprostřed Krista Krále, po bocích sv. Václava a sv. Anežku Českou.

Věž kostela - dobře viditelná z dálky všem, kdo se blíží k naší obci - měří 36 m. Ve výklencích chrámového průčelí stojí pískovcové sochy v životní velikosti: sv. Anna, sv. Damián a sv. Florián.