Program Noci kostelů 25. května 2018

Castello in Aria

»»» Moje Noc

„Hrejte na líbeznou citeru a harfu…“ Ž 81,3; „Celým srdcem i ústy zpívejte chvály…“ Sir 39,35 - barokní hudba v dobových hudebních nástrojích

Brno, klášterní kostel sv. Leopolda a Václava
• 20:20 - 20:50 hodin

 

Další informace:

Program pro děti
19:00 -21:00

Celonoční možnost k duchovnímu rozhovoru a svátosti smíření s knězem

Adorace
Celonoční příležitost ke ztišení při adoraci, soukromá klášterní kaple sv. Benedikta Menni.

Liturgie, liturgické předměty a roucha
cca v 19:00, 20:40 a 22:15 Výstava v sakristii kostela a komentovaná prohlídka liturgických předmětů a rouch.

 

Informace o kostele:

WWW: www.milosrdni.cz

GPS Loc: 49°11'6.3"N, 16°35'44.0"E

Návaznost na dopravu:

Brněnská MHD:

  • zastávka: Nemocnice Milosrdných bratří tramvaje číslo: 2, 5, 6, 7 noční linka – bus číslo: 91 (kostel se nachází cca 100 m od zastávky směrem do centra města)
  • zastávka: Poříčí tramvaje číslo: 2, 5, 6, 7 autobusy číslo: 44, 84 noční linka – bus číslo: 91 (kostel se nachází cca 200 m od zastávky směrem z centra města)
  • zastávka: Vojtova tramvaj číslo: 8 noční linka – bus číslo: 90 (kostel se nachází cca 500 m od zastávky - přístup ulicí Polní)

Příjezd autem:

  • Z dálnice D1: Exit 194 - Brno centrum, dále po R52 (ulice Vídeňská) – držte se v levém pruhu, který po 900 m R52 opouští vlevo podjezdem a dál pokračuje přes 4 světelné křižovatky rovně po Vídeňské ulici, až uvidíte po pravé straně kostel, který se nachází na samotném začátku ulice Vídeňská (cca 3 km od dálnice).
  • Od Svitav: nejlépe po velkém městském okruhu přes městkou část Žabovřesky a podél výstaviště BVV. Křižovatka Poříčí-Vídeňská, věž kostela je dobře viditelná na protějším břehu řeky Svratky.

Parkování možné v přilehlých ulicích.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Vít Pospíchal

Nedělní mše svaté: 8:00 kostel, 10:00 kaple sv. Richarda Pampuri, nemocnice Milosrdných bratří

 

Chrám sv. Leopolda se v Brně řadí mezi nejmladší kostely v barokním stylu. Je součástí kláštera Milosrdných bratří, v němž nechybí nemocnice, lékárna s nástropní malbou od Jana Cymbala a koncertní a společenský sál a mateřská škola.

Řád Milosrdných bratří pochází ze španělské Granady, kde jej roku 1537 založil sv. Jan z Boha. V Brně se bratři usadili v roce 1747 díky velkému dobrodinci hraběti Leopoldu z Dietrichšteina, který zde zakoupil pozemky pro stavbu konventu i kostela.

Stavební plány vypracoval podle pokynů bratra Kolomana Köckela František Grim, syn slavného architekta brněnského Mořice Grima. Nejprve byla vybudována menší nemocnice a další objekty konventu. Teprve později se přistoupilo ke stavbě kostela, který vyplnil prostor mezi dvěma křídly konventu a vytvořil tak průčelí do Vídeňské ulice.

Základní kámen kostela byl požehnán 12. září 1768 a položen vlevo od vchodu do chrámu. Stavbu prováděl brněnský stavitel Bartoloměj Zindtner podle již vypracovaných plánů.

Elegantní barokní architektura kostela, která v době svého vzniku byla již na ústupu, je ovlivněna nástupem klasicistního slohu. Ten se projevil především do podoby průčelí kostela. Chrám oválného půdorysu vyzdoben malbami obrazů a nástropní malbou od brněnského malíře Josefa Šterna, byl postaven za přispění hraběte Karla Herzana a vysvěcen 3. května 1777.

Kostel dochoval ve své původní podobě. V letech 1997-2004 byl konvent i kostel kompletně opraven.

 

Hospitálský řád sv. Jana z Boha Milosrdní bratři Vídeňská 7 639 00  Brno