Program Noci kostelů 25. května 2018

J. Pulinovič : Natašin sen - monodrama herečky Elizavety Maximové

»»» Moje Noc

Příběh dospívající Nataši z dětského domova, která netouží po ničem jiném než po lásce. "Mojí mamce to nevyšlo, protože ji nikdo mimo mě nepotřeboval. Mě teď někdo potřebuje..."

Roudnice nad Labem, kostel Narození Panny Marie
• 20:00 - 20:45 hodin

Elizaveta Maximová (* 16. března 1992KazaňRusko) je česká divadelní a filmová herečka.

Narodila se v ruské Kazani, již od dětství ale žije v Praze. Po maturitě na anglicko-českém (americkém) gymnáziu nastoupila na DAMU, kde v roce 2016 vystudovala obor činoherní herectví pod vedením Jany HlaváčovéLadislava Mrkvičky či Marka Němce. Již na škole hostovala např. v Národním divadle a ztvárnila své první role v televizi a filmu v Čechách i zahraničí.

Její první velkou rolí se stala Lili v třídílné minisérii České televize Spravedlnost, do povědomí diváků se však dostala již předtím, například rolemi Ireny Korytářové v seriálu Trpaslík či Michaely Břízové v seriálu Polda.

 

Další informace:

 

Informace o kostele:

WWW: www.farnostroudnice.cz

GPS 50°25'35.817"N, 14°15'24.246"E

Návaznost na dopravu:

Pro návštěvníky z Prahy jsou k dispozici pravidelné vlakové a autobusové spoje (cca 50min. z Prahy). Po domluvě možnost přespání.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Zuzana Horáková

Římskokatolický kostel Narození Panny Marie v Roudnici nad Labem je nedílnou součástí bývalého kláštera (proboštství) augustiniánů kanovníků. Založen byl v roce 1333 na místě původního kostela, jehož část zřejmě přetrvala ve zdivu dnešní sakristie. Zakladatelem byl pražský biskup Jan IV. z Dražic, který ke kostelu přivedl v Čechách dosud neznámý řád augustiniánů kanovníků. Hrubá stavba klášterního komplexu byla dokončena v roce 1360 a proboštství se stalo centrem vzdělanosti a místem obnovy řeholního života. Roudnická statuta byla přijímána dalšími augustiniánskými kanoniemi celé střední Evropy a roudnické proboštství se stalo hlavou samostatné augustiniánské kongregace. Rozkvět zastavila husitská revoluce, kdy byl klášter vypálen a jeho majetky rozkradeny. Obnova komunity po roce 1436 nebyla bez patřičného hospodářského zázemí možná a od konce 15. století nahradili augustiniány utrakvističtí kněží. V roce 1594 dosadila majitelka panství Polyxena z Rožmberka (později z Lobkovic) k utrakvistickému kostelu také katolického kněze s titulem probošta, který zde získal výlučné postavení až po roce 1620. V roce 1676 kostel vyhořel a po provizorním zastřešení byl obnoven až po dlouhých padesáti letech. Obnovu ve stylu barokní gotiky provedl podle návrhu Františka Maxmiliána Kaňky litoměřický stavitel Ottaviano Broggio.