Program Noci kostelů 25. května 2018

Prohlídka kostela a přehlídka evangelických koláčů

»»» Moje Noc

Praha 5 - Smíchov, kostel ČCE
• 20:30 - 21:15 hodin

Pro zájemce je připravena možnost dozvědět se něco o našem sboru i o budově kostela a osobně navštívit některé zajímavé prostory.

Tradicí evangelických sborů je setkat se po bohoslužbách nad malým občerstvením a jen tak lidsky si popovídat. V našem sboru se těšíme z mnoha vynikajících koláčů a rádi bychom Vám ukázali i tuto tvář evangelického života.

 

Další informace:

 

Informace o kostele:

WWW: smichov.evangnet.cz

GPS 50°3'56.696"N, 14°23'58.543"E

Návaznost na dopravu:

bus 137 – stanice Santoška

(první zastávka od stanice metra B Anděl – výstup směrem Na Knížecí)

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Jan Rybář

Evangelický kostel v Praze na Smíchově byl postaven v letech 1930 -1931 podle architektonického návrhu, který vypracoval Filip Křížek se svým synem. Rozsáhlá budova s velkým modlitebním sálem a prostornou galerií navazuje vědomě na styl toleranční modlitebny. Z jednoduše řešené fasády vystupuje pouze zvýrazněný vstup nad mohutným schodištěm, typickým prvkem je symbolický kalich nad hlavní římsou.

V interiéru zaujme nevšední křitelnice z hořického pískovce. Sochařské dílo o hmotnosti bezmála 1,5 tuny, které je uměleckým ztvárněním rozevřených nebes, vytvořil v roce 2009 Ivan Jilemnický. Součástí sborového domu je rovněž několik bytů, prostory fary a nechybí ani věž. Pod modlitebnou se nachází Křížkova síň, která původně sloužila jako společenský prostor vhodný pro divadelní představení i filmové projekce.

Členy smíchovského sboru byli také manželé Horákovi. Dr. Milada Horáková přežila útrapy koncentračního tábora, ale neunikla tragickému osudu za komunistického režimu. Byla uvězněna a na základě vykonstruovaného procesu byla odsouzena k trestu smrti. Přes protesty civilizovaného světa byla popravena 27. června 1950. V říjnu 2010 byla na památku dr. Milady Horákové odhalena v parčíku před kostelem socha autora Olbrama Zoubka.