Program Noci kostelů 25. května 2018

pěvecký sbor Tisá

»»» Moje Noc

První vystoupení pěveckého sboru z Tisé na děčínském zámku.

Děčín, kaple sv. Jiří - zámek
• 20:00 - 21:00 hodin

 

Další informace:

 

Informace o kostele:

WWW: www.zamekdecin.cz

GPS Loc: 50°46'44.965"N, 14°12'34.09"E

Návaznost na dopravu:


Autobusy MHD na linkách 1, 2, 4 a 7

 

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Petra Nedvědová

 Zatímco na většině šlechtických sídel je kaple jednou z nejzajímavějších a nejcennějších místností, je v případě děčínského zámku situace spíše opačná. Přestože byla opravena již v roce 2001, dodnes nenašla kaple sv. Jiří svou tvář. Její strohý výraz a absence původního vybavení v podstatě smazaly veškeré reminiscence na její někdejší využití. Dlouhou dobu sloužila jako víceúčelový prostor, ve kterém se konaly výstavy, svatební obřady či koncerty. Naposledy v ní byla umístěna část výstavy o rytířích z Bünau.
V nedávné době se proto vynořila myšlenka vrátit prostoru jeho sakrální funkci. Nejlépe s využitím původního vybavení. Proto začalo pátrání především po oltáři, který je znám alespoň z několika starších fotografií. Výsledkem byl objev původního oltářního obrazu sv. Jiří od prvního ředitele pražské výtvarné akademie Josefa Berglera, který byl na své místo navrácen v listopadu loňského roku.
Odtud byl již jen krůček ke skutečné nápravě věcí. 24. dubna 2010, na svátek patrona kaple sv. Jiří, byla litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem znovuvysvěcena. Žehnání kaple vrátilo děčínskému zámku tradiční sakrální prostor.