Program Noci kostelů 25. května 2018

Noc kostelů Svatý Jan pod Skalou

»»» Moje Noc

Zajímavé akce i netradiční prostředí nabízí potemnělá jeskyně sv. Ivana i kostel ve Sv. Janě pod Skalou. Atrakcí je výstup na věž a přednáška o Národní kulturní památce

Svatý Jan pod Skalou, kostel Narození sv. Jana Křtitele
• 18:00 - 22:00 hodin

 

 

Kostel Sv. Jana Křtitele s jeskyní sv. Ivana budou otevřeny od 18 do 22h. Návštěvníkům poskytneme odborný výklad, kdy budou  poskytovány i nadstandardní informace jak o kostele, tak z historie místa. Zajímavostí bude i pobyt v jeskynním kostele, který chceme osvítit pouze svícemi. Plánujeme i živou produkci staré renesanční a barokní muziky. 

 

Každou půlhodinu potom bude pro zájemce organizovaná  prohlídka na věž kostela (omezený počet lidí). Při prohlídce renesanční věže uvidíte zajímavý hodinový stroj, unikátní barokní půdní konstrukci stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera, nápisy vězňů z 50. Let. Atrakcí je hlavně prohlídka samotných zvonů, včetně zvonu z r. 1402 s nejstarším českým nápisem na zvonu. Na 600 let staré zvony si lidé mohu sáhnout i zazvonit.

V rámci  noci kostelů bude možné  přímo v kostele shlédnout i krásnou výstavu unikátních fotografií Svatého Jana pod Skalou a jeho okolí.  od 19 hodin přednáška Ivan, Bořivoj a Ludmila: První křesťané v Čechách (Mgr. Jakub Izdný z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy) při příležitosta letošního zařazení poutního areálu Svatý Jan pod Skalou mezi Národní kulturní památky

Svatý Jan pod Skalou společně s nedalekým Tetínem jsou jediná dvě poutní místa na Berounsku. Jejich historie sahá až ke kořenům křesťanství v Čechách. V rámci noci kostelů bývají zážitky z podvečerní návštěvy těchto míst hlubokým zážitkem.

 

     

 

 

Další informace:

 

Informace o kostele:

WWW: www.farnostberoun.cz

GPS 49°58'8.377"N, 14°8'3.112"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Jiří Ševčík

Raně barokní kostel Sv. Jana Křtitele je součástí areálu býv. benediktinského kláštera ve Svatém Janu pod Skalou, který byl v roce 2018 prohlášen Národní kulturní památkou. Součástí kostela je pruslulá jeskyně sv. Ivana a starý jeskynní kostel Panny Marie. 

Návštěvníkům poskytneme odborný výklad, kdy budou  poskytovány i nadstandardní informace jak o kostele, tak z historie místa. Zajímavostí bude i pobyt v jeskynním kostele, který chceme osvítit pouze svícemi. 

Každou půlhodinu potom bude pro zájemce organizovaná  prohlídka na věž kostela (omezený počet lidí ve skupince). Při prohlídce renesanční věže uvidíte zajímavý hodinový stroj, unikátní barokní půdní konstrukci stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera, nápisy vězňů z 50. Let. Atrakcí je hlavně prohlídka samotných zvonů, včetně zvonu z r. 1402 s nejstarším českým nápisem na zvonu. Na 600 let staré zvony si lidé mohu sáhnout i zazvonit. V rámci  noci kostelů bude možné  přímo v kostele shlédnout i krásnou výstavu unikátních fotografií Svatého Jana pod Skalou a jeho okolí. 

Svatý Jan pod Skalou společně s nedalekým Tetínem jsou jediná dvě poutní místa na Berounsku. Jejich historie sahá až ke kořenům křesťanství v Čechách. V rámci noci kostelů bývají zážitky z podvečerní návštěvy těchto míst hlubokým zážitkem.