Svitavy-Lány, kostel sv. Josefa

Program Noci kostelů 25. května 2018

18:0020:30 Vyhlídka a zvon
Výstup na věž ke zvonu sv. Josef »»»
»»» Moje Noc
19:0019:30 Komentovaná prohlídka
Historie kostela, blahoslavený Engelmar, prohlídka varhan. Městský historický klub Záviš. »»»
»»» Moje Noc
19:3020:15 Koncert
schola z Rozhrání »»»
»»» Moje Noc
20:3021:00 Komentovaná prohlídka
Historie kostela, blahoslavený Engelmar, prohlídka varhan. Městský historický klub Záviš »»»
»»» Moje Noc

Informace o kostele:

     Kostel sv. Josefa je nejmladším ze svitavských kostelů, leží na území městské části Lány (Čtyřicet Lánů) a svitaváky je běžně nazýván červený kostel – kvůli svému vzhledu z pálených červených cihel.  

Historie kostela   

V roce 1894 byl položen základní kámen nového redemptoristického klášterního kostela. Stalo se tak na popud P. Josefa Karleggera, který zatoužil rozšířit aktivity konclířovských redemptoristů do Svitav. Začal jednat se Svitavami, ale neuspěl. Zato Lánští projevili více pochopení a tak po dvou letech prací (8. září 1896) mohl být kostel slavnostně vysvěcen. Redemptoristé tu pak působili nerušeně až do roku 1945. V roce 1946 byli německy mluvící příslušníci vyhnáni. Čeští redemptoristé zde působili jen do noci z 13. na 14. dubna 1950, kdy je zatkla a uvěznila komunistická tajná policie. Klášterní budovy získala nemocnice, správa kostela připadla svitavské farnosti.

Podoba kostela   

Kostel je trojlodní bazilika se dvěma věžemi v průčelí. Je postavena v pseudorománském slohu z červených cihel, které daly kostelu jméno. Kostel má šest postranních kaplí v bočních lodích. Na stěnách hlavní lodi se nachází devět výjevů ze života sv. Josefa.

Současnost   

V současné době je kostel postupně rekonstruován. V minulých letech byly obě věže opatřeny novým oplechováním, na obou věžích a na stěnách hlavní lodi bylo opraveno / je opravováno cihelné obložení zdí, byly provedeny všechny nové střechy nad všemi částmi kostela a byly z části zrestaurovány vitráže na severní straně hlavní lodi a nad hlavním vstupem do kostela. V interiéru bylo pod jižní věží vybudováno nové hygienické zázemí. Na věžích bylo znovuzprovozněno pravidelné zvonění a byl obnoven provoz věžních hodin. V roce 2016 byla požehnána nová vitráž v severní věži, znázorňující světce z místního kraje - Bl. Engelmara Unzeitiga, který se v tomto kostele rozhodoval pro své povolání.

Redemptoristé   

Redemptoristé (plným jménem Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele - název vychází z latisnkého Redemptor - Vykupitel) byla založena začátkem 18. století v Itálii sv. Alfonsem de Liguori odkud se rozšířila do celého světa. Do ČR se první Redemptoristé dostali pravděpodobně koncem 18.století z Rakouska. V současnosti v ČR působí Redeptoristé na těchto místech: Svatá Hora, Králiky, Tasovice, Frýdek-Místek a Praha – sv. Kajetán. (více informací na www.cssr.cz a www.cssr.sk)

Zajímavost   

Kostel navštěvoval v době mezi světovými válkami nejvýznamnější rodák z nedalekého Hradce nad Svitavou, kněz Hubert Engelmar Unzeitig. Po vysvěcení na kněze neohroženě kázal proti nacismu a téměř celou válku prožil v koncentračním táboře Dachau, kde si pro své milosrdenství získal přezdívku Anděl z Dachau. Krátce před osvobozením se dobrovolně přihlásil k ošetřování ruských zajatců nakažených tyfem. Mezi nimi také zemřel. V roce 2016 byl otec Engelmar blahoslaven a prohlášen za mučedníka blíženecké lásky.

 

Mše svaté: sobota – 18.00; neděle – 7.30

Kontakt na kněze: P.Václav Dolák - katolfarasvitavy(zavináč)seznam.cz

 

 

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 19. 5. 2019):

So
18:00
, celý rok, každý týden, s nedělní platností
Ne
7:30
, celý rok, každý týden

http://farnost-svitavy.cz/

GPS: 49°45'8.457"N, 16°28'14.006"E

Bezbariérový přístup.

Návaznost na dopravu:

Svitavský kostel sv. Josefa (červený) se nachází za nemocnicí, na ulici U stadionu.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Miloslav Štrych

Mapa:

Nejbližší Noc kostelů:
Svitavy, Křesťanské centrum Svitavy - 0.1 km
Svitavy, kostel Navštívení Panny Marie - 0.6 km
Svitavy, kostel sv. Jiljí - 0.6 km
Svitavy, pravoslavná kaple sv. Jiří - 1.0 km
Svitavy-Lány, kaple sv. Anny - 1.5 km
Svitavy, sborový dům Českobratrské církve evangelické - 1.6 km
Svitavy-Lány, kaple Neposkvrněného početí Panny Marie - 2.0 km
Hradec nad Svitavou, kostel sv. Kateřiny Alexandrijské - 5.0 km
Koclířov, Českomoravská Fatima KOCLÍŘOV - 8.0 km
Svojanov-Starý Svojanov, kostel sv. Mikuláše - 14.3 km