Česká Skalice, Sbor Páně CČSH

Program Noci kostelů 25. května 2018

Program ještě nebyl zadán.

Informace o kostele:

Sbor byl postaven, ostatně jako většina sborů Církve československé, velikou obětavostí příslušníků církve. Když se začalo stavět, bylo na hotovosti  jen 30 000,-Kč. Byla provedena sbírka, která vynesla 105 000,- Kč. Další sbírky konány nebyly, jelikož naši příslušníci, když viděli, jak stavba sboru roste, přinášeli dary bez vyzvání a dobrovolnou prací, dle svých možností, snažili se započaté dílo zdárně dokončit. Po mnohých obtížích byl sbor v srpnu 1941 otevřen k používání. Stavba sboru stála celkově 1 milion korun a byla zaplacena během tří let.

Sbor je po architektonické stránce velice prostince zařízený. Dle úsudku mnohých je dobře řešeno obětiště, které má po stranách okna, z hlediště neviditelná, takže světlo neoslňuje přítomné, ale při tom je obětiště osvětleno. Máme zde zvláštní tvar lavic, které byly zhotoveny dle návrhu arch. Ing. Jiřího Jakuby z Prahy. Varhany jsou z roku 1857 a zakoupili jsme je od náboženské obce Brno-Židenice. Věž sboru je 25,5 m. vysoká. Kalich na vrcholku věže měří 2,5m.

Snižující se terén na západní straně byl využit pro stavbu kolumbaria. Podobné kolumbarium, ovšem ve větším měřítku, je možno vidět jen v Praze-Vinohradech. Naše i Vinohradské kolumbarium je od stejného architekta, - Ing. Jiřího Jakuba. Reliéf v předsíni kolumbaria „ Služebníče věrný, vejdi…“ je dílem akademického sochaře Josefa Kotyzy z Prahy, stejně jako pokladnička v předsíni kolumbaria a v předsíni sboru.
 

skalice.ccshhk.cz

GPS: 50°23'33.513"N, 16°2'40.690"E

Bezbariérový přístup.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Bc. Žaneta Černochová

Mapa:

Nejbližší Noc kostelů:
Česká Skalice - Malá Skalice, kostel Nanebevzetí Panny Marie - 1.0 km
Česká Skalice - Zlíč, kaple Narození Panny Marie - 3.2 km
Studnice, kostel sv. Jana Nepomuckého - 5.6 km
Jasenná, kostel sv. Jiří - 9.7 km
Červený Kostelec, kostel sv. Jakuba Staršího - 10.1 km
Nové Město nad Metují, děkanský kostel Nejsvětější Trojice - 12.6 km
Náchod, kostel sv. Vavřince - 12.9 km
Jaroměř-Josefov, kostel Nanebevstoupení Páně - 13.3 km
Jaroměř, kostel sv. Mikuláše - 13.7 km